Şedinţa extraordinară a Consiliului Local al Municipiului Giurgiu

În şedinţa extraordinară de vineri, 14 februarie 2014, după aprobarea celor trei proiecte de hotărâri aflate pe ordinea de zi, primarul Nicolae Barbu a ţinut să-i informeze pe consilierii locali cu privire la două aspecte. Primul se referă la situaţia unor racorduri la rețeaua de gaze, fără a exista avizul municipalității. Mai exact, deşi regulamentul prevede ca pe perioada sezonului rece să nu existe atribuiri de lucrări asupra carosabilului, mai multe firme au efectuat astfel de lucrări pentru un număr de 33 de consumatori, fără să fi primit avizul Primăriei. “Am primit în perioada 15 – 26 decembrie aproape 33 de cereri de admitere şi de începere a lucrărilor, pe care pe buna dreptate, conform hotărârii Consiliului Local, le-am respins. Ulterior am aflat că acele lucrări sunt gata făcute, iar cetăţenii sunt nemulţumiţi şi spun că nu vrea Primăria şi Consiliul Local, nu vrea primarul sa mai dea o semnătură ca să aibă gaze. Nu mi se pare o situaţie corectă şi chiar am dorit pe această cale să informez cetăţenii că lucrurile acestea anul viitor nu vor mai exista. (…) Având în vedere că nu se mai anunţă zăpezi, am luat decizia ca acele 33 de lucrări, trecând peste hotărârea Consiliului Local, să fie considerate lucrări de branşare în regim de urgenţă, pentru că până la urmă lucrarea este făcută, doar punerea în funcţiune mai trebuie. Au făcut-o şi fără aviz şi acum ne cer avizul ca să intre în legalitate. Vom da acel aviz într-o săptămână, ca să nu mai fie cetăţenii oraşului văduviţi de un serviciu, iar de aici încolo, această stare de a le lua banii oamenilor în martie şi de a le face lucrarea în decembrie-ianuarie să nu se mai întâmple”, a precizat primarul Nicolae Barbu.
Al doilea aspect adus în atenţia consilierilor locali şi a mass-mediei prezente a vizat licitaţia pentru atribuirea lucrărilor de consolidare a Colegiului Naţional „Ion Maiorescu”. Edilul șef a anunţat că licitaţia s-a încheiat săptămâna trecută, că au fost trei contestaţii şi că toate trei au fost respinse de Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor. Primarul Nicolae Barbu a atras atenția asupra faptului că un politician politician giurgiuvean nu și-ar dori ca această lucrarea să fie finalizată în mandatul actual și că ar sta în spatele acestor tergiversări, având chiar posibilitatea să conteste licitaţia în instanţă, pentru a mai întârzia începerea lucrărilor. „Aş vrea să vă spun, şi poate că prin mass-media i se va transmite acest lucru, este vorba despre o persoană care este politician de Giurgiu, este parlamentar provenit din Giurgiu, este o persoană care nu-şi doreşte ca în mandatul acesta să fie terminat Liceul Maiorescu. Mai multe cuvinte le voi spune dacă acea persoană va continua sa meargă şi la ultima cale de atac, a afirmat edilul şef Nicolae Barbu, pe acest subiect.

Ultima modificare: 18.02.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Două cupluri de giurgiuveni au spus “DA” în foişorul din Parcul Alei, amenajat pentru Ziua Îndrăgostiţilor